NÉGY ÉREM ÉS HÁROM KVÓTA A PARA ATLÉTIKAI VILÁGBAJNOKSÁGON

Sikeresen zárult a Para Atlétikai Világbajnokság a magyar válogatott számára. A csapat mérlege: egy világbajnoki aranyérem, két ezüst és egy bronzérem. A csapat tagjai három kvótát gyűjtöttek a 2020-as Paralimpiai Játékokra.

A 2019. évi Para Atlétikai Világbajnokságnak Dubai adott otthont 2019. november 7-15. között. A Világbajnokságon 124 ország több, mint 1400 versenyzője mérte össze tudását 172 versenyszámban. A világbajnokság versenyszámainak első négy helyezettje kvótát szerzett a jövő évi Paralimpiai Játékokra.

Ekler Luca megnyerte a T38-as kategória távolugró versenyét a Para Atlétikai Világbajnokságon, ezzel a hazai paraatlétika első világbajnoki címét szerezte meg paralimpiai versenyszámban. A TFSE kiválósága, Szalma László tanítványa 531 centiméterrel, világbajnoki csúccsal győzött. Ekler ranglistavezetőként és világcsúcstartóként érkezett a versenyre és esélyeshez méltó, magabiztos versenyzéssel lett a szám világbajnoka. A 21 éves atléta sprintszámokban is remekelt: 100 méteren és 200 méteren is egyéni csúcsot futott és minkét versenyszámban ezüstérmet szerzett.

A T20-as kategória 1500 méteres síkfutásában három magyar versenyző indult: Biacsi Ilona, Biacsi Bernadett és Keresztesi Erika. A Biacsi ikrek végig a mezőny elejével futottak, így a hajrában jó pozícióból indulhattak és Biacsi Ilonának sikerült megszereznie a bronzérmet, ikertestvére, Bernadett negyedik lett. Keresztesi Erika a tízedik helyen végzett. A Para Atlétikai Világbajnokságon a versenyszámok első négy helyezettje kvótát szerzett a Paralimpiai Játékokra, így Antal Andor és Szabó Erzsébet tanítványai, a Biacsi ikrek is kvalifikálták magukat a jövő évi tokiói játékokra.

A dobó atléták közül Szőllősi Istvánra lehetünk a legbüszkébbek. A Váci Reménység versenyzője óriási egyéni csúccsal, 13,66 méterrel zárta az F20-as súlylökő versenyt. A fiatal versenyző ezzel az eredménnyel csupán a 11. helyet szerezte meg, de az egyéni csúcs hatalmas lendületet adott számára a folytatáshoz.

Oroszi Zsuzsanna, a paraatléta válogatott szövetségi kapitánya, a világbajnokság zárásaként elmondta, hogy hosszú volt az idei szezon a paraatléták számára, hiszen nem szokványos, hogy novemberben rendeznek világversenyt. - „Az év folyamán nagy figyelmet fordítottunk edző kollégáimmal a felkészülésre, a versenyeket a VB időpontjához igazítottuk. Az eredmények azt mutatják, hogy a csapat nagy részének jól sikerült a felkészülés. Jó érzés volt átélni a sikereket és személyesen ott lenni az éremátadásokon. Ekler Luca világbajnoki címe, a megszerzett érmek és kvóták azt igazolják, hogy jó úton halad a magyar para atlétika. A versenyzők érdeme az elért eredmény, de ne felejtkezzünk meg az edzők, sportszakemberek, terapeuták, sportpszichológusok munkájáról sem, a siker nekik is köszönhető”- fejtette ki a sportvezető. A Magyar Atlétikai Szövetség elnökségi tagjaként is a sportágat szolgáló korábbi atléta hozzátette, hogy nagy megtiszteltetés számára, hogy három éve felkérték a szövetségi kapitányi feladatok ellátására és bízik abban, hogy a kiváló csapatmunkának köszönhetően a jövő évi Paralimpiai Játékokon is hasonlóan sikeresen fognak szerepelni az atléták.

Szabó László a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke kiemelte, hogy nagyon örül a három újabb kvótának és az érmeknek: „Ebben az évben Ekler Luca szerezte a magyar parasport harmadik egyéni világbajnoki címét és ő lett a magyar paraatlétika első világbajnoka paralimpiai versenyszámban. Ekler Luca és a Biacsi ikrek folyamatos, magabiztos szereplése biztató a jövő évi paralimpiai előtt. Biztos vagyok benne, hogy sikereik erőt adnak a Magyar Paralimpiai Csapat minden tagjának. Gratulálok minden sportolóknak, különösen természetesen az érmet szerzőknek, felkészítőiknek és köszönöm a sportszakmai, sportdiplomáciai munkáját a paraatlétikai szakágban dolgozóknak! Tovább dolgozunk: új és új sikereket szeretnénk hozni a magyar atlétikának és reméljük, hogy egyszer majd Budapesten, az új atlétikai stadionban, egy paraatlétikai világbajnokságon is megtehetjük!”

A Magyar Paralimpiai Csapatnak eddig összesen 11 kvótája van a tokiói paralimpiai játékokra, egy asztaliteniszben, három atlétikában, egy kerékpárban, három kajak-kenuban, kettő úszásban és egy sportlövészetben.